BLI STARK OCH HÅLLBAR
Öka din hunds självförtroende och kroppskontroll genom fysisk aktivering! Här hittar du både fysträning för hund, weightpull och kursen balanserad & stark. Boka en plats på någon av våra kurser i grupp, starta en egen kurs med minst en träningskompis eller gå en kurs som privatträning – vi har alternativ som passar de flesta! Mejla oss gärna!
Långsiktigt och hållbart
FYSTRÄNING FÖR HUND
Visste du att många hundar inte får tillräcklig motion?
Och att de som faktiskt får tillräckligt ofta motioneras på ett sätt som kan förvärra problem som:
- Hundmöten
- Drag i koppel
- Rastlöshet i vardagen
Tänk om du istället kunde ge din hund motion som gör den balanserad, nöjd och harmonisk – både fysiskt och mentalt?
Det är precis vad den här kursen handlar om.
FÖR VEM ÄR DEN HÄR KURSEN
Den här kursen passar alla hundägare – oavsett om du:
- Har en hund med mycket energi
- Lever med en ängslig eller osäker hund
- Vill öka självförtroendet hos din hund
- Har en hund som behöver gå ner i vikt
- Vill stärka samarbetet och glädjen mellan dig och din hund
Oavsett utmaning, så är anpassad fysträning en del av lösningen.
Problemet är bara att alldeles för få känner till hur stor skillnad det faktiskt gör – eller hur enkelt det kan vara att komma igång. Och det är här vi kommer in i bilden.
Under denna intensivhelg i fysträning för hund reder vi ut dina frågetecken kring hur du kan motionera för att få din hund att må bra mentalt och samtidigt nå ett mer harmoniskt hundägande! Du lär dig och din hund genom att prova på olika motionsformer under handledning; dragträning på olika sätt, cykling, klövjeväska, löpband/mill, balansträning, styrketräning, springpole mm. Du lär dig också grundläggande friskvård så som kostlära samt hur du masserar och stretchar din hund till husbehov. Kursen ger dig också möjlighet att därefter boka träningstider i vårt hundgym så att du kan fortsätta med fysträning för hund på egen hand. Dessutom ingår vår omtyckta föreläsning ”Motionera din hund lycklig!” i kursmaterialet!
Schema: Intensivkurs (lör kl 10-17 + sön kl 10-15).
Förkunskaper: Inga.
Denna kurs är inte lämplig för tikar i höglöp.
”She was not the first I met in the dog world, but she certainly is the most important and influent one with a great, never ending knowledge and passion for dogs in general and "pitbull type dogs" especially. Working in Sweden and the best instructor I have ever come across. Keep it up Irene!”
– Jeanette & Klara
WEIGHTPULL
Tävlingsformen weightpull är hundsportens ultimata styrkemätning! Här samlas hundar av olika hundtyper för att mäta sina krafter genom att dra vikter lastade på en vagn. Den vinnande hunden uppvisar – kanske tvärtemot vad man tror – i första hand en okuvlig vilja, men givetvis i kombination med en fulländad fysisk insats. Allt dessutom i ett perfekt samarbete med sin tvåbening. Men även om du kanske inte har ambitioner att tävla med din hund, eller ens träna med vagn – så finns stora fördelar med själva träningen, både fysiskt som mentalt!
Sele kan lånas på plats för deltagare som saknar egen (dock beroende på hundens storlek). Egen träning med sele och kätting krävs mellan lektionerna, vilken även den är möjlig att göra hos oss. Lägsta ålder för deltagande hund är 15 månader och känd HD/ED-status önskvärd. Weightpull är ett roligt sätt att jobba med fysträning för hund.
Vi rekommenderar även medlemskap i Svenska Weightpullklubben för att stödja sportens utveckling i Sverige.
PROVA-PÅ
Välkommen till våra prova-på-tillfällen inom weightpull! Vi hjälper dig och din hund att prova kättingdrag (DW) – den fantastiska motionsformen som även utgör grunden till träningen av sporten weightpull och som hjälper dig jobba med fysträning för hund.
Även om själva motionsmomentet dragweight (kättingdrag) är något som definitivt passar och gagnar de allra flesta hundar, ger våra prova-på-tillfällen både dig och din hund möjlighet att prova på momentet i praktiken.
Ni får prova en lånesele (finns för de flesta storlekar av hundar) med lagom vikt och en instruktörsledd introduktion. Vår WP-instruktör hjälper till att ge din hund en positiv upplevelse och svarar på dina frågor.
GRUNDKURS
Är du nyfiken och vill lära dig mer om weightpull? Har du redan nu ett intresse för att tävla inom sporten? Då erbjuder vi dig den perfekta grundkursen! Under noggrant upplagt avancemang lär ni er att öka hundens vilja att dra tyngre och förbereder hunden för tävlingsdrag med vagn på tävlingsbanan. All träning är belöningsbaserad!
Förkunskaper: Inga.
TÄVLINGSKURS
Äntligen kommer en kurs för dig som vill förbättra samspelet mellan dig och hunden framför vagnen! Hur kan du få hunden att VILJA dra mer? Motivera hunden att med glädje ta i till sitt yttersta? Hur kan du läsa av din hund så att du inte riskerar att minska motivationen hos den? Här klurar vi ut svaren för varje deltagande hund!
Under denna kurs får du verktygen till att kunna träna vagnsmomentet helt belöningsbaserat. Vi introducerar start- och stoppknapp i momentet för att ge hunden kontroll och därmed kunna maximera hundens motivation att dra.
Kursen hålls som intensivkurs under en helg för att även du som har lång resväg ska kunna delta.
Förkunskaper: Du och din hund bör ha vana av att träna framför vagn. Grundläggande övningar ges innan kursstart.
”Om någon kan ge en stökig hund rätt vägledning, är det du, Irene. Du ser det vackra och plockar fram det vackra i varje hund med din kompetens och empati. Alla hundar och ägare som får lyckan att träffa dig i sitt liv är lyckligt lottade”
– Magdalena & Oliver
BALANSERAD & STARK
Alla hundar har nytta av att stärka sin bålmuskulatur. Med en bra bålstabilitet kan hunden kontrollera sin kropp på ett mer effektivt sätt och därmed minska risken för skador. Genom att aktivera de små lednära musklerna hjälper vi hunden att hitta en inre styrka och stabilitet.
Det finns möjlighet att hyra vårt hundgym för vidare träning på egenhand mellan lektionerna eller efter utförd kurs.
Till kurs/träningstillfälle behöver du ta med godis, i små bitar och en filt som din hund kan vila på under pauserna samt ett ben, en frusen kong med nått gott i eller liknande, något som hunden kan roa sig med under teori/pauser helt enkelt. Du kan också ha användning av en skål eller liknande för att placera extern belöning och vatten i till din hund.
GRUNDKURS
Under denna kurs får du lära dig övningar som kommer hjälpa hunden att öka sitt självförtroende och sin kroppskontroll.
Genom att jobba med fysträning för hund och bygga upp hunden funktionellt stark förebygger du dessutom skador, en träning som är värdefull för alla helt enkelt!
Övningarna ger hunden både fysisk och mental träning vilket vi upplever att är den perfekta kombinationen för att få en trött och nöjd hund. Du kommer få lära dig grunderna i balansträning, övningar för kroppskontroll/ kroppsmedvetenhet och övningar för styrketräning.
Lämplig lägsta ålder för hunden är 12-15 månader, beroende på ras.
OBS! Vid anmälan, ange hundens namn, ålder, ras, om den har/ har haft några skador, eventuell hundsport ni tränar/tävlar i.
BALANSBOLL GRUNDKURS
Detta är kursen för dig som vill lära dig och din hund grunderna i balansbollsträning. Vi går igenom basövningar som stärker hundens bålstabilitet och några mer avancerade övningar för specifika muskelgrupper. Du lär dig hantera hunden på de olika balansredskapen på ett säkert sätt.
Alla hundar kan ha nytta av balansbollsträning, oavsett om vi bara vill träna skadeförebyggande eller om vi vill stärka hunden för att klara av någon specifik hundsport.
Lämplig lägsta ålder för hunden är 8-12 månader beroende på ras.
OBS! Vid anmälan, ange hundens namn, ålder, ras, om den har/ har haft några skador, eventuell hundsport ni tränar/tävlar i.
BALANSBOLL FORTSÄTTNING
Denna kurs är en fortsättning på balansboll-grundkursen.
Under fortsättningskursen går vi vidare med fler, och mer avancerade balansbollsövningar. Din hund bör därför kunna basövningarna på boll för att kunna delta. Vi kommer jobba mest praktiskt under kursen med korta inslag av teori, utmana hundens balans ytterligare och lära in nya övningar som stärker specifika muskelgrupper.
Lämplig lägsta ålder för hunden är 12-15 månader, beroende på ras.
OBS! Vid anmälan, ange hundens namn, ålder, ras, om den har/ har haft några skador, eventuell hundsport ni tränar/tävlar i.
Förkunskaper: Deltagande ekipage ska ha genomfört grundkursen eller ha motsvarande förkunskaper (gått privat för Adina tex).
BALANSBOLL GRUNDKURS (ONLINE)
Detta är onlinekursen för dig som vill lära dig och din hund grunderna i balansbollsträning. Perfekt för dig som bor långt ifrån oss, jobbar oregelbundna tider eller annars har svårt att vara med på en fysisk kurs. Du får tillgång till hela kursmaterialet vid kursstart och kursen består av 3 lektioner. Du har tillgång till feedback på dina träningsvideos i en privat Facebook grupp under hela två månader efter kursstart. Det finns även möjlighet att förlänga med extra månader feedback för 200kr/månad efter att kursen är slut.
Under kursen går vi igenom basövningar som stärker hundens bålstabilitet och några mer avancerade övningar för specifika muskelgrupper. Du lär dig hantera hunden på de olika balansredskapen på ett säkert sätt.
För att delta behöver du ha ett Facebook-konto, som är gratis. Du behöver också ha möjlighet att filma din egen träning, det duger bra med en mobilkamera. Om du inte har någon som kan filma när du tränar rekommenderar vi ett litet stativ att klämma fast telefonen med, de går att köpa på t.ex. Clas Olsson för 100kr.
Övningarna under kursen kommer ske med äggboll/peanutboll (balansboll för hund), fitbone/ diskar och små tassbollar/piggbollar. Det är en fördel om du har dessa hemma, men du kan även använda dig av kuddar, madrasser, soffa osv för att göra övningarna till en början. Det är alltså inget måste att inhandla alla balansredskap för att ha nytta av kursen. Om du funderar över att köpa nåt balansverktyg innan kursstart men är osäker på vilket går det bra att rådfråga instruktören på mail: adina@hundlaroverket.se
OBS! Vid anmälan, ange hundens namn, ålder, ras, om den har/ har haft några skador, eventuell hundsport ni tränar/tävlar i.
Lämplig lägsta ålder för hunden är 8-12 månader beroende på ras.